Jak czytamy w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia, będą to m.in. odpady zielone, odchody zwierzęce, odpady żywności czy osad z oczyszczalni ścieków.
Najwięcej emocji budzi lokalizacja planowanej inwestycji. Działka, na której ma ona powstać, znajduje się na obrzeżach miasta, w sąsiedztwie firmy produkującej mleko w proszku.
Pasłęczanie uważają, że odór powstały w wyniku pracy biometanowni uprzykrzy im codzienne życie, znacząco obniży wartość ich nieruchomości, a także odstraszy turystów.
Jak pogodzić plany inwestora, rozwój ekologiczny środowiska z obawami mieszkańców? Czy pasłęczanie mają szansę dojść do porozumienia? Z jakim odbiorem spotykają się biometanownie w innych miejscach w kraju i za granicą?
Zapraszamy do wysłuchania reportażu:
Studio Reportażu Polskiego Radia
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Zobacz także:
Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyły wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samymi sobą wreszcie.
Autorzy: Urszula Żółtowska i Antoni Rokicki
Data emisji: 10.04.2024
Godzina emisji: 23.10
kh/wmkor